Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Kedi kısırlaştırma fiyatları en çok evcil hayvan sahipleri tarafından araştırılmaktadır. Hayatımızda büyük bir yere sahip olan can dostlarımızın tüm bakımlarını yapmak, konforunu sağlamak görevimizdir. Onlar bize en sadık ev arkadaşıdır. Bizimle beraber uzun yıllar yaşayabilsin diye elimizden gelen her şeyi yaparız. Kısırlaştırma ameliyatı da bunlardan bir tanesidir. Kedileri kısırlaştırma işlemi özellikle son 10 yıldır iyice yaygınlaşmıştır. Çünkü kediyi bıraktığınız zaman bir sene içerisinde defalarca hamile kalır. Ve her hamileliğinde en az 3 yavru verdiğini düşünürsek bu işin sonu gelmez.

Kedi kısırlaştırma fiyatları
Kısırlaştırma işlemi yapılmış kedi

Bunun dışında her hamilelik ve doğum kedi için hayati bir risktir. Ömrünü kısaltır ve hayvanı yıpratır. Doğan yavrularda aynı şekilde 6 aylık olduklarında çiftleşir hamile kalır vb. bunun sonu böylece gider. Bu sebeple en mantıklı yöntem çok basit bir şekilde yapılan kısırlaştırma ameliyatıdır. Fakat öncesinde kedi kısırlaştırma fiyatları hakkında bilgiye sahip olmalısınız. Eğer evde beslediğiniz kedinizi çiftleştirmiyor ve de kısırlaştırma da yapmıyorsanız bu can dostunuza ve size bir eziyet olacaktır.

Zaten bir kere çiftleşse bile kısa bir süre sonra tekrar kızgınlık dönemine girecektir. Yani kısacası bu bir kısır döngüdür. Hem dostunuzun hem sizin bir arada uzun yıllar huzurla yaşamanın tek yolu kısırlaştırma ameliyatıdır. Kediler henüz kendileri yavru iken cinsel olgunluğa eriştikleri için kızgınlık dönemine girerler. Özellikle de erkek kediler kendini gösterebilmek adına eve pis kokulu bir sıvı bırakırlar. Ve bu kokunun çıkması ciddi manada zordur. Kızgınlığa giren kedi sürekli evden kaçmaya meyil eder. Bu da dışarıda yaralanmaları ya da kaybolmaları gibi birçok kötü şeye sebep olabilmektedir. Erkek kediyi kısırlaştırmak birden fazla hastalık riskini(kanser gibi) ortadan kaldırır. Bu yazımızın sonunda kedi kısırlaştırma fiyatları için bilgi sahibi olacaksınız.

Kedi kısırlaştırma fiyatları
Kısırlaştırılmış bir sokak kedisi

Kısırlaştırma işlemi ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Toplam iyileşme süreci ise bir haftadan fazla değildir. Narkoz verilerek yapılan bir işlem olduğu için narkozu vücuttan atabilmek adına kedinize bol su içirmelisiniz. İşlemden sonra zor ayılması, kusması, üşümesi gayet normal yan etkilerdir. Yarasına 2-3 gün iyice dikkat ederek enfeksiyon riskini de azaltırsınız. Hatta artık kısırlaştırılmış kedilere özel mamalardan vermelisiniz.

  • Erkek kedi kısırlaştırma işlemi ortalama olarak 350-500 TL arasında değişmektedir.
  • Dişi kedi kısırlaştırma işlemi ortalama olarak 500-700 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Yavru Kediler Kaç Aylıkken Kısırlaştırılır?

Yavru kediler kaç aylıkken kısırlaştırılır? sorusu akla ilk gelenlerdendir. Veterineriniz kedinizi kısırlaştırmanız için size en uygun zamanı önerecektir, ancak genellikle cinsel olgunluğa ulaşılmadan önce yaklaşık altı aylıkken yapılabilmektedir. Bununla birlikte, bulunduğunuz yine veterinerinizin tavsiyesine bağlı olarak, sekiz haftalık bir sürede yapılabilir.

Kedi kısırlaştırma Kaç Saat Sürüyor?

Kedi kısırlaştırma kaç saat sürüyor? sorusu da yine ilk merak edilenlerdendir. Dişi kedilerin kısırlaştırma operasyonu erkek kedilerinki kadar basit değildir. Yumurtalıkların ve rahmin alınabilmesi için tam bir operasyon gereklidir. Önce karın bölgesi tıraş edilir ve sonra karnında bir kesi alınır ve yumurtalıklar ve rahim alınır. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer. Erkek kedilerin işlemi ise 1 saat kadar sürmektedir.

Kısırlaştırılan Kedi Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kısırlaştırılan kedi ne kadar sürede iyileşir? ameliyat öncesinde öğrenilmek istenir. Herhangi bir komplikasyonun gelişmemesi durumunda, yaranın tamamen iyileşmesi 8-10 günde tamamlanır.

Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Ne Yapmalıyım?

Kısırlaştırma ameliyatı sonrası ne yapmalıyım? sorumluluk duygusu ile birlikte hayvan sahiplerinin öğrenmek istediği konulardandır. Ama hiç endişe etmeyin. Kısırlaştırma sonrasında kedinin çok fazla hareket etmesine de uzun süre hareketsiz kalmasına da izin vermemelidir. Onunla daha sık zaman geçirip hafif oyunlar oynamaya devam edebilirsiniz. Ancak dikişler tamamen iyileşinceye kadar merdiven çıkmasına, atlamasına, zıplamasına ve koşmasına izin vermemeniz gerekir. Biraz üşüyebileceği için sıcak bir ortamda tutmanızda da fayda olacaktır.

Kedi kırık ameliyatı ücreti
Kedi röntgen fiyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir