Muhabbet Kuşu Veteriner Fiyatları

Muhabbet Kuşu Veteriner Fiyatları

Muhabbet kuşu veteriner fiyatları evinde besleyenler tarafından ilk araştırılan konulardan birisi olmaktadır. Kuşlar sayısız çeşitte türe sahip olan canlılardır. Tabi çoğu yabani kuşlardır. Lakin evde de besleyebildiğimiz evcil kuşlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi muhabbet kuşlarıdır. Evde kedi ve köpek bakmak kadar kuşlarda oldukça tercih edilir. Kediler veya köpekler kadar kendilerini ifade edemeseler de size sadık bir hayat arkadaşlığı yapar. Muhabbet kuşlarının yapısı dışarıda yaşam sürdürmeye pek uygun değildir.

Muhabbet kuşu veteriner fiyatları
Evde bakılan bir muhabbet kuşu

Evlerine ilk geldiklerinde sizden korkması, uzak durması son derece normaldir. Zaman ile bu çekingenlikleri azalacak hatta tamamen yok olacaktır. Bu kuşlar minik bedenleri, ilgi çekici renkleri ve konuşma özellikleri ile son derece dikkat çekmektedirler. Cıvıl cıvıl ötmeleri sizi mutlu edecektir. Beraber uzun yıllar yaşayabilirsiniz. Tabi sağlık sorunlarını iyi takip etmeniz gerekmektedir. Bunun için öncesinde muhabbet kuşu veteriner fiyatları için bilgi sahibi olmak daha avantajlı olacaktır. Kuşlar evde beslenilen diğer evcil türlere göre biraz daha hassas bakım istemektedirler. Çünkü bünyeleri olası hastalıklara karşı daha zayıftır.

Çok soğukta ya da fazla sıcakta kalmamalılar. Kafesleri düzenli olarak temizlenmeli suları ve yemleri özenle sık bir şekilde tazelenmelidir. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece kolay kolay herhangi bir sıkıntı çıkmaz. Muhabbet kuşları sandığınızdan çok çok daha akıllılardır. Sahibini başkalarından kıskanır, yediğiniz yemekten yemek isteyebilir ve daha bunun gibi akıllıca bir sürü hareketi bulunmaktadır. Yanında sürekli istediğiniz kelimeleri tekrar ederek bir süre sonra konuşmasını sağlarsınız. Benim beslediğim muhabbet kuşu şuanda 10 kelime kadar konuşuyor.

Onları sürekli kafese hapis etmek doğru bir davranış değildir. Yavruluğundan itibaren kafesin kapısını açık bırakın istedikleri zaman girip çıkmaya bu şekilde alışacaklardır. Psikolojik olarak da daha hassas bir yapıya sahiptirler. Bu kuşların en çok yakalandığı hastalık griptir. Zayıf bir bünyeye sahip oldukları için evde iyileştirmeniz pek mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı muhabbet kuşu veteriner fiyatları konusu aklınızın bir köşesinde durmalıdır.

Muhabbet kuşu veteriner fiyatları
Renkli muhabbet kuşları

Muhabbet kuşlarına çeşitli oyuncaklar alarak daha keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bunun en başında ayna gelmektedir. Kafesine asacağınız bir ayna ile dakikalarca oyalanacak hatta konuşarak kendisinden geçecektir. Daha sağlam bir bünyeye sahip olması için vitaminli özel yemlerde bulunmaktadır. Veteriner tavsiyesi ile de ara sıra bu yemlerden vermenizde fayda bulunmaktadır.

Muhabbet Kuşu Muayenesi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu muayenesi nasıl yapılır? sorusu oldukça merak edilmektedir. Sizin söylediklerinize ve kuşun genel durumuna göre hekim farklı yollar izler. Bazen kafesteki dışkıdan numune alarak mikroskopta gaita muayenesi yapar, bazen kuşun kanat altı lenf yumrularını muayene eder. Kaşıntısı varsa mantar yönünden ya da paraziter yönünden bir muayene yapar. Bazen de kanda froti bakar. Yani bu kuşun durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

  • Muhabbet kuşu muayenesi genellikle 100-150 TL arasında değişmektedir.

Kedi diş çekim ücreti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir